Monday, November 26, 2018

Важно за Хургада Египет


Хургада централна улица
Това е въпросната еднопосочна улица на Хургада
Важно за Хургада Египет, мои впечатления от първо лице. Това е град разделен на две части. Северната част е за местното население, което през последните години се е умножило и достига 600 000 души. Преди 20 години е било само 50 000 души. Причината е тривиално ясна, заради туризма естествено.  Южната част е предназначена за хотелите и всичко свързано с туристическата активност.
 Има един главен път, който е еднопосочен (от север на юг). От едната страна са хотелите, които имат излаз към Червено море, а от другата страна на пътя са магазините и между тях пак различни хотели или жилищни сгради. Интересното е, че тези сгради са започнати, вложени са доста милиони за построяването им, а стоят недовършени поне от 10 години (по моя преценка). Причината е ясна. Това са хвърлени на вятъра инвестиции, защото реално тези хора, които ще живеят там (или почиват) няма как да отидат до плажа. 😪😩
 Какво представлява всъщност тази част от Хургада? MarlinInn с надеждата да стигна до плажа. Повярвайте ми всичко е оградено с бетонни стени или високи огради. Ако някой си мисли, че може да се разхожда по плажа на Хургада да си го избие от главата. Ползвате само този плаж, който ви е за хотела, в който сте отседнали. В нашия случай 75 метра. 😡😎
Хургада хотел Хаваи
Тук съм пред хотел Хаваи
Направих си труда да измина доста голямо разстояние в южна посока от моя хотел
Имаше плажове, които са пусти, нищо няма на тях като постройка или нещо да подскаже, че се ползват, обаче са заградени и задължително има един път към тях , на който е сложена бариера и стои охранител. С други думи 70 км плаж е ограден и недостъпен. Ако искате вечер на прохлада да се разхождате по единствената улица си вземете нещо успокоително. Всички продавачи са излезли пред магазините си и не ви оставят на мира. Постоянно ви канят да влизате и да купувате от техните евтини боклуци, от които всъщност вие нямате нужда. Някои са доста настоятелни да не кажа нахални. Знаят руски и английски до толкова, че да ви пробутат стоката си. Най-често използваната дума е „one dolar или „один доллар“. 😕😖
Улицата им е сравнително чиста от боклуци за разлика от Кайро, но за там ще напиша друг пътепис. Такситата са с един цвят (оранжево - черни) Хюндай стар модел, които като минават покрай вас ви свирят задължително. 
Хургада хотел Марлин плаж
Това е плажът 75 метра дължина
Дори и да се движите в обратна посока те пак ви свирят и викат през прозореца „такси“. Интересно ми е как би ме закарал, ако поискам в обратна посока след като улицата е еднопосочна (освен ако не обиколи половината град) 😂😃. По улиците им няма знаци освен указателни. Като се разминават задължително си свирят, за тях мигача не важи. Не знам може и така да е по закон при тях. Инъче ако сте си в хотела всичко е на ниво. Храната е смесица от европейска и арабска. Имат много хубави сосове и салати направени с техните продукти. Свинско не се сервира (предполагам знаете защо). 
Хургада централна улица вечер
Вечер в Хургада
Нашият плаж (75 метра) беше много красив с палми и всичко както е по филмите. Храна, напитки, коктейли, сладолед, кафе и т.н. имаше в изобилие. Е аз не съм отишъл да се тъпча, както повечето го правеха в хотела, но си похапнах. Температурата през деня достигаше 30 градуса, а на водата 25-27 градуса, а е края на ноември. Дори и при такива условия не се поти човек, защото влажността е малка, независимо, че сте до морето. 
Хургада незавършени хотели
Незавършени хотели в Хургада
Просто пустинята е наблизо. Успях да се наслада на цветни рибки и малкото корали, които бяха наблизо до брега. Водата е много чиста и прозрачна, което си е направо идеално за гмуркане. Що се отнася до персонала на хотела, ами при тях важи същото за бакшишите. Ако искате да ви почистят качествено стаята, да ви сложат чисти кърпи и т.н. трябва да оставите прословутия „one dolar. Ако искате даден коктейл на плажа пак one dolar. 

Не че няма да ви го направят и без него, ама така е прието. Примерно шофьора, който ни возеше от летището до хотела задължително си иска бакшиша от „one dolar. Заплатите са им ниски .
Хургада през деня
Хургада през деня
Персонала на хотела получава между 50 и 150 долара на месец, а шофьора 200 долара.
Поне така ми казаха. 
Цените по магазините са по-евтини от нашите, но не много. Добре е да имате техните египетски паунди. Пазаренето е задължително, но в магазините, в които има фиксални машини не става, не че чукаха касови бележки. Надявам се тази информация важно за Хургада Египет и нейните „тайни“ да ви е била полезна, ако имате желание да посетите този арабски град.

3 comments:

  1. За сграда,която не е довършена не де плаща данък.По тази причина почти всички сгради не се довършват и вместо покрив стърчат арматурни железа.Добре е в тия държави да имате гид.Той ще Ви запознае с бита им,а и много други работи,вместо да гадаете.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Точно така е, не се плаща данък за незавършени сгради. В статията пиша за хотелите, които не са завършени. Те няма как да функционират и да приемат туристи ако не са завършени. И снимка съм приложил даже. Това за незавършените сгради важи за местното население.

      Delete
  2. и двамата сте прави

    ReplyDelete